X
مجله پزشکی دکتر زخم - کلری مورد نیاز روزانه ذز افراد مختلف زنان و مردان چقدر است s

مجله پزشکی دکتر زخم - کلری مورد نیاز روزانه ذز افراد مختلف زنان و مردان چقدر است

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 99
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 98
» بازديد سال : 3942
» بازديد کل : 4660
» اعضا : 0
» مطالب : 4223

کالری مورد نیاز روزانه در افراد مختلف (زنان و مردان) چقدر است؟

کالری مورد نیاز روزانه هر فرد بر اساس جنسیت، سن و میزان فعالیت او متفاوت است. به طور میانگین زنان روزانه به ۲۰۰۰ کالری و مردان به ۲۵۰۰ کالری احتیاج دارند. بهترین روش یافتن کالری مورد نیاز در روز استفاده از ماشین حساب کالری برای محاسبه میزان کالری بدن (BMR) است.
کالری مورد نیاز روزانه در افراد مختلف چقدر است؟
دکتر زخم|دکتر زخم - مصرف تعداد کالری مناسب می‌تواند به شما در حفظ وزن یا کاهش و افزایش آن کمک کند. هیچ عدد ثابت و مشخصی برای میزان کالری مورد نیاز همه‌ی افراد وجود ندارد و عوامل زیادی از جمله سن، جنسیت و سطح فعالیت بر میزان کالری مورد نیاز روزانه شما تاثیر می‌گذارد. به طور کلی، گفته می‌شود که کالری مورد نیاز روزانه برای زنان برابر با ۲۰۰۰ کالری و برای مردان برابر با ۲۵۰۰ کالری است. اما بیایید با دقت بیشتری این موضوع را بررسی کنیم.

در این مطلب آمده است:
  • میزان کالری مورد نیاز روزانه برای افراد مختلف
  • برای کم کردن یک کیلو وزن، چقدر باید کمتر مصرف کرد؟
  • اما چگونه باید به وزن دلخواه رسید؟

میزان کالری مورد نیاز روزانه برای افراد مختلف

مقادیر برآورد شده از کالری مورد نیاز برای حفظ تعادل انرژی در گروه‌های مختلف جنسیتی، سنی و در سه سطح مختلف فعالیت بدنی در جدول زیر گردآوری شده‌اند. این اعداد به نزدیک‌ترین عدد تا ۲۰۰ کالری گرد شده و براساس معادلات پزشکی معتبر محاسبه شده‌اند.

جنسیت سن (سال) کم تحرک فعالیت متوسط فعال
کودک ۲-۳ کرم رژودرم کالری ۱۰۰۰ کالری ۱۴۰۰ - ۱۰۰۰ کالری ۱۴۰۰ - ۱۰۰۰ کالری
زن ۴-۸ کالری ۱۲۰۰ کالری ۱۶۰۰ - ۱۴۰۰ کالری ۱۸۰۰ - ۱۴۰۰ کالری
۹-۱۳ کالری ۱۶۰۰ کالری ۲۰۰۰ - ۱۶۰۰ کالری ۲۲۰۰ - ۱۸۰۰ کالری
۱۴-۱۸ کالری ۱۸۰۰ کالری ۲۰۰۰ کالری ۲۴۰۰ کالری
۱۹-۳۰ کالری ۲۰۰۰ کالری ۲۲۰۰ - ۲۰۰۰ کالری ۲۴۰۰ کالری
۳۱-۵۰ کالری ۱۸۰۰ کالری ۲۰۰۰ کالری ۲۲۰۰ کالری
۵۱+ کالری ۱۶۰۰ کالری ۱۸۰۰ کالری ۲۲۰۰ - ۲۰۰۰ کالری
مرد ۴-۸ کالری ۱۴۰۰ کالری ۱۶۰۰ - ۱۴۰۰ کالری ۲۰۰۰ - ۱۶۰۰ کالری
۹-۱۳ کالری ۱۸۰۰ کالری ۲۲۰۰ - ۱۸۰۰ کالری ۲۶۰۰ - ۲۰۰۰ کالری
۱۴-۱۸ کالری ۲۲۰۰ کالری ۲۸۰۰ - ۲۴۰۰ کالری ۳۲۰۰ - ۲۸۰۰ کالری
۱۹-۳۰ کالری ۲۴۰۰ کالری ۲۸۰۰ - ۲۶۰۰ کالری ۳۰۰۰ کالری
۳۱-۵۰ کالری ۲۲۰۰ درمان سوختگی با آب جوش کالری ۲۶۰۰ - ۲۴۰۰ کالری ۳۰۰۰ - ۲۸۰۰ کالری
۵۱+ کالری ۲۰۰۰ کالری ۲۴۰۰ - ۲۲۰۰ کالری ۲۸۰۰ - ۲۴۰۰ کالری

این سطوح بر اساس نیاز به انرژی تخمین زده شده (EER) توسط موسسه پزشکی مصارف مرجع (Institute of Medicine Dietary Reference Intakes) در سال ۲۰۰۲ تهیه شده و فاکتور‌هایی مانند جنسیت، سن، سطح فعالیت و قد و وزن افراد را نیز در نظر گرفته‌است. تعاریف زیر به درک بهتر کالری مورد نیاز روزانه شما کمک می‌کنند:
  • کم تحرک به معنای سبک زندی است که تنها شامل فعالیت بدنی سبک و فعالیت روزمره معمولی است.
  • فعالیت متوسط، به معنای سبک زندگی است که شامل فعالیت بدنی معادل حدود ۲.۵ تا ۵ کیلومتر پیاده روی در روز با سرعت ۴.۸ تا ۶.۴ کیلومتر بر ساعت، باشد. علاوه بر فعالیت بدنی سبک مربوط به زندگی روزمره.
  • فعال، به معنای سبک زندگی است که علاوه بر فعالیت بدنی معمولی روزمره، فرد روزانه فعالیتی معادل بیش از ۵ کیلومتر پیاده‌روی با سرعت ۸ تا ۶.۴ کیلومتر بر ساعت داشته باشد.

برای کم کردن یک کیلو وزن، چقدر باید کمتر مصرف کرد؟

کالری مورد نیاز روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن فرد، به عواملی مثل سطح فعالیت بستگی دارد که می‌توانید این مقادیر را در جدول زیر مشاهده کنید. این میزان کالری براساس هر کیلوگرم وزن افراد است و در هر بخش، زنان در شروع طیف و مردان در انتهای طیف قرار دارند.

سطح فعالیت میزان کالری به ازای هر کیلوگرم وزن
کم تحرک ۳۳ - ۲۶ کالری
فعالیت متوسط ۳۸ - ۳۱ کالری
فعال ۴۰ - ۳۵ کالری


این لوزالمعده بدان معناست که افراد برای حفظ وزن خود، بسته به جنسیت و سطح فعالیت، به حدود ۲۶ تا ۴۰ کالری به ازای هر کیلوگرم وزن خود در هر روز احتیاج دارند؛ بنابراین برای از دست دادن ۱ کیلوگرم از وزن خود، باید در حدود ۷۷۰۰ کالری در هفته، کسری ایجاد کنید؛ معادل ۱۱۰۰ کالری در هر روز.
بیشتر بخوانید: کاهش وزن اصولی و صحیح با رژیم کالری شماری

چگونه باید به وزن دلخواه رسید؟

یکی از بهترین روش‌های برای محاسبه‌ی کالری مورد نیازتان در هر روز و کالری هدف روزانه برای لاغر یا چاق شدن، استفاده از ماشین حساب کالری برای محاسبه میزان کالری بدن (BMR) است که بر اساس فاکتور‌های بسیار دقیقی این مقادیر را برای شما محاسبه می‌کند. پس از این کار، شما خواهید دانست که هر روز باید چند کالری مصرف کنید تا در بازه‌ی زمانی که مشخص کرده اید به وزن دلخواهتان برسید.
کالری مورد نیاز روزانه برای کاهش وزن

اگر سعی در افزایش وزن دارید، کالری روزانه هدف شما شامل مقدار کالری اضافه خواهد بود. اما اگر کاهش وزن مورد نظر شماست، کسری کالری در کالری روزانه هدف شما لحاظ خواهد شد. کسری کالری صرفا کاهش انرژی مورد نیاز بدن است؛ شما با این کار در حقیقت بدن خود را از بخشی از سوخت مورد نیازش محروم می‌کنید.
در نتیجه بدن شما به جای آن، چربی‌های ذخیره شده (وزن اضافه) را برای سوخت می‌سوزاند. برای ایجاد کسری کالری شما باید باید کمتر از نیاز بدن خود کالری دریافت کنید یا با فعالیت بدنی، کالری بیشتری بسوزانید. همچنین می‌توانید رژیم و ورزش را با هم ترکیب کنید تا کسری کالری ایجاد شود.
در این رابطه بخوانید: کالری و کاهش وزن؛ برای کاهش وزن چقدر باید کالری بسوزانیم؟

اگر کالری بیشتری کاهش دهید، سریع‌تر وزن می‌کنید. اما اگر بیش از حد این کار را انجام دهید، عملی نخواهد بود و ممکن است خطرناک باشد. یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (کمتر از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در روز) می‌تواند نتیجه‌ی منفی داشته باشد و تنها با نظارت پزشک باید دنبال شود.
محاسبه کالری مورد نیاز روزانه

پیچیده است؟ بیایید از یک مثال برای توضیح بهتر استفاده کنیم. فرض کنیم که شما یک خانم بسیار کم تحرک هستید. این یعنی شما ورزش منظم ندارید و تنها کار‌های روزانه خود را انجام می‌دهید. حال با استفاده از ماشین حساب کالری به این نتیجه رسیده‌اید که برای کاهش وزن، میزان کالری مورد نیاز روزانه شما ۱۲۰۰ کالری است.
ممکن است با خود فکر کنید که محال است بتوانید آنقدر کم غذا بخورید که به این عدد برسید. در این صورت شما می‌توانید ورزش را به برنامه‌ی هفتگی خود اضافه کنید تا کمی کالری بیشتری بسوزانید. برای این کار سه سناریو وجود دارد:
  • روزانه ۱۳۰۰ کالری (۱۰۰ کالری بیشتر از حد مجازتان) بخورید و یک پیاده‌روی عصرانه کوتاه به روز خود اضافه کنید تا ۷۰۰ کالری اضافه را در هر هفته بسوزانید.
  • روزانه ۱۴۰۰ کالری (۲۰۰ کالری بیشتر از حد مجازتان) بخورید و در هفته دو بار تمرینات هوازی و سه بار پیاده روی ۳۰ دقیقه‌ای به برنامه‌ی خود بیافزایید تا هر هفته ۱۴۰۰ کالری اضافه را بسوزانید.
  • هر روز ۱۵۰۰ کالری (۵۰۰ کالری بیشتر از حد مجازتان) بخورید و ۴۵ دقیقه ورزش متوسط تا شدید را به برنامه روزانه خود اضافه کنید تا ۲۱۰۰ کالری اضافه را در هر هفته بسوزانید.

همچنین بخوانید: میزان سوزاندن کالری با پیاده روی براساس مسافت، زمان و تعداد گام

در هر یک از این سناریوها، شما به کالری روزانه هدف خود مقداری کالری اضافه کردید، اما برای ایجاد کسری کالری مناسب برای کاهش وزن، با ورزش کالری بیشتری سوزانده‌اید. اگر می‌خواهید وزن خود را سریع‌تر از دست بدهید، کافیست بدون افزودن این مقدار کالری‌ها، برنامه‌های ورزشی را اضافه کنید.

سخن پایانی

فاکتور‌های زیادی وجود دارند که بر کاهش یا افزایش وزن شما اثرگذار هستند؛ بنابراین اگر به وزن مورد نظر خود دست نیافتید، الزاما به این معنا نیست که اشتباه عمل کرده‌اید یا باید تلاشتان را بیشتر کنید. عادت‌های غذایی و ورزشی خود را بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید با ایجاد تغییراتی به وزن هدف خود دست یابید؟ همچنین ممکن است دلایل پزشکی وجود داشته باشد که مانع از کاهش وزن شما می‌شود؛ برای مثال ابتلا به بیماری تخمدان پلی‌کیستیک در زنان منجر به اضافه وزن می‌گردد. مراجعه به پزشک برای دریافت مشاوره می‌توانید در این مسیر بسیار تسهیل‌گر باشد. تجربه‌ی شما در این رابطه چیست؟
برگرفته از: webmd ،verywellfit ،livestrong
دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد